2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi Reviewed by Momizat on . 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Ahmet Uluçay Büyük Ödülü'nü “Fotoğrafçı” ( 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Ahmet Uluçay Büyük Ödülü'nü “Fotoğrafçı” ( Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü “Fotoğrafçı” (Butter Lamp) filmi alırken, farklı üç kategoride ödül kazanan “Tavuk” (The Chicken), törenin dikkat çeken filmleri arasında yer aldı.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği (UBSD) ile İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 28 Kasım Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

15 gün boyunca süren festivalde, ücretsiz film gösterimleri, paneller, atölye çalışmaları ve özel programlar gerçekleştirildi. Eğitim atölyelerinin içerisinde en ses getireni ise büyük ödül jürisinde bulunan dünyaca ünlü oyucu koçu Ivana Chubbuck’ın düzenlediği Oyunculuk Atölyesi oldu. Türk sinemasının 100. Yılı dolayısıyla Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ‘nin oluşturduğu fon ile 100 kısa filme beşer bin liralık destek verildi.

Ebru Akel’in sunumuyla gerçekleştirilen 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ödül töreninde açılış konuşmasını, Festival Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul Medya Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Ogün Şanlıer yaptı. Şanlıer, festivalin gerçekleştirilme amacının, filmleri İstanbul’la buluşturmak, Türk ve dünya sinemasına katkı sağlamak olduğunun altını çizerek ‘’Tarihi ve kültürüyle adeta bir film platosu olan İstanbul’un bunu hak ettiğini düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu. Ogün Şanlıer, ‘’Jüriye, festival çalışanlarına ve festivale destek veren tüm medya kuruluşlarına katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu festivali gerçekleştiremezdik’’ ifadeleriyle konuşmasını noktaladı.

Ogün Şanlıer’in konuşmasının ardından Türk Sineması’nın duayen isimlerinden Adile Naşit, Sadri Alışık ve Kemal Sunal’ın hologram gösterisi yapıldı. Gösteri, Türkiye’de ikinci kez düzenlenmiş olmasıyla dikkat çekti.

15 kişilik ana, 5 kişilik büyük ödül jürisinin değerlendirdiği filmler arasından 50 bin TL tutarındaki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü “Fotoğrafçı” (Butter Lamp) filmi alırken, yönetmenliğini Una Gunjak’ın yaptığı ‘Tavuk (The Chicken) filmi, En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film, En İyi Senaryo ve En İyi Çocuk Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu.

Ödül töreni, Hu Wei’nin yönetmenliğini üstlendiği ‘’Fotoğrafçı” filminin gösterimi ile sona erdi.

İyi Filmler Sonraki Dönemlerde Daha İyi Filmleri Çağırırlar

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali jüri komitesinde yer alan senarist yazar Tarık Tufan, festivalin henüz ikinci yılı olmasına rağmen ciddi anlamda başarı yakaladığını vurguladı. ‘’Biz jüri olarak 70 civarında film izledik. İçlerinde çok iyi filmler vardı. Daha ikincisi olmasına rağmen hem Türkiye’den hem de dünyanın değişik ülkelerinden bu kadar kaliteli filmlerin gönderilmiş olması, sinemacıların ve film yapımcılarının bu festivali sevdiklerini ve önemsediklerini gösteriyor. Bu da önümüzdeki yıllar için daha ümit verici bir durum. Çünkü filmlerin kalitesi zaman geçtikçe dünya üzerinde iyi film yapmaya çalışan insanların ilgisini de kuşkusuz artıracaktır. Daha ikinci yılında gelen bu talep ve başvuru, katılan filmlerin niteliği bunu gösteriyor’’ şeklinde konuşan Tufan, festivalin değerini artıran ögelerin, organizasyonun niteliği ve başvuran filmlerin kalitesi olduğunun altını çizdi.

Tarık Tufan “İyi filmler sonraki dönemde daha iyi filmleri çağırırlar. İyi organizasyonlar da iyi filmleri çağırır. Bence bu ikisi devam ettiği müddetçe festivalin önümüzdeki yıllarda dünyanın en önemli kısa film festivallerinden biri olma iddiasına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Umarım İstanbul böyle bir etkinliğe ev sahibi olur’’ ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Uzun Metrajlı Filmleri Yarıştırma Hedefimiz Var

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Genel Koordinatörü İrem Şentürk, bu yılki organizasyonun geçen seneden daha iyi olduğunu, sinemaseverlere gerek etkinlikler gerekse film gösterimleri olsun çok seçenekli imkânlar sunduklarını söyledi. Özellikle etkinliklere ağırlık verdiklerini belirten Şentürk, “Dünyaca ünlü kısa filmcilerin gerçekten ilgisini çektiğimizi düşünüyoruz. Uzun metrajlı filmleri yarıştıran bir festival gibi hazırlandığımız için çok şaşırdılar. Kısa filmcilerin ve sinemaya yeni başlayanların böyle bir destek alması onları çok mutlu etti. Destekte bulunduğumuz filmlerden de bir seçki oluşturduk ve kendi aralarında yarışma fırsatı sunarak ayrıca bir ödül verdik. Yani sinema anlamında girişimci arkadaşları A’dan Z’ye destekledik. Çizgimizi özellikle gençleri desteklemek üzerine oluşturuyoruz. Gençlerin ilerideki hedeflerine ulaşmada onlara adım attıran bir festival olmayı hedeflediğimiz için uzun yıllar boyunca devam edeceğimizi düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu.

Gelecek Vadeden Bir Festival Olduğunu Kanıtladı

Büyük Ödül Jüri Komitesi’nde yer alan oyuncu Belçim Bilgin festivali, ‘’ Yeni bir festivalimiz daha olduğu için çok heyecanlı ve çok mutluyum. Festival, ikinci yılı olmasına rağmen şaşırtıcı bir profesyonellikle gerçekleştirildi, amatör olması beklenirken, aşırı profesyonel hatta ciddi anlamda gelecek vadeden bir festival olduğunu kanıtladı. Filmleri kıyaslama kısmı hariç her şey çok keyifli ve çok güzeldi. Herkesin verdiği bir emek ve ortaya koyduğu bir sanat vardı. Özellikle yurtdışından gelen filmler ödüllü ve tescilli filmlerdi. Bu bakımdan kıyaslamak çok zordu’’ sözleriyle değerlendirdi.

Sanatı öldürmeyelim el birliği ile yaşatalım

Ödül törenine katılan usta isimlerden Cihat Tamer, festivalde genel anlamda bir sessizlik ve bir durgunluğun hakim olduğunu söyleyerek, bu tarz etkinliklerin tanıtımının daha kapsamlı yapılması gerektiğini belirtti. Güzin Usta, festivalden çok memnun kaldığını, Sam French’in Oscar’a aday gösterilen kısa filmi Buzkashi Boys / Buzkashi Çocukları’nı çok beğendiğini dile getirdi. Usta, “ Sinemaya adım atmak isteyen gençlerin kısa filmlerle bu işe başlamaları daha iyi olur ben bu anlamda destek olmaya hazırım.” sözlerini söyledi. Tiyatro oyuncusu Ayşen İnci ise, sanat adına yapılan her şeyi çok büyük saygıyla karşıladığını, bu tür festivallerin daha fazla olmasını gerektiğinin altını çizdi ve “Sanatı öldürmeyelim el birliği ile yaşatalım” dedi.

 

Festivalde ödül alan filmler:

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: “Adem Başaran” filmiyle Orhan İnce

En iyi Ulusal Kısa Belgesel Film: “Cibik” filmiyle Turgay Kural

UBSD Yapım Destek Fonu En İyi Kısa Film: “En Uzun Yol” filmiyle Enes Ateş

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: “The Chicken” filmiyle Una Gunjak

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film: “I Exist” filmiyle Ahmed Abdelnaser

En İyi Görüntü Yönetmeni: “Cathedrals” filmiyle Eva Katherina Bühler

En İyi Senaryo: “The Chicken” filmiyle Una Gunjak

En İyi Kurgu Yönetmeni: “I Exist” filmiyle Ahmed Abdelnaser

En İyi Erkek Oyuncu: “Öğretmen” filmiyle Fatih Sönmez

En İyi Kadın Oyuncu: “Invisible Spaces” filmiyle Nino Shengelaia

En İyi Çocuk Oyuncu: “The Chicken” filmiyle Iman Alibalic

Jüri Özel Ödülleri: “Balcony” filmiyle Lendita Zeqiraj ve “Our Weapon is Our Tongue” filmiyle Cristian Cartier

En İyi İzleyici Ödülü: “İrme” filmi – Mert Gökalp

İBB Özel Ödülü: “Çıraksız Ustalar” filmiyle Sinan Arıkan.

Haber: Şina Ceylan-Ayşegül Yücekök

Fotoğraf: Ayşenur Çelimli

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top