10. yılında tsunami Reviewed by Momizat on . Okyanusta oluşan deprem nedeniyle meydana gelen tsunaminin ardından 10 yıl geçti. 26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki depremin Okyanusta oluşan deprem nedeniyle meydana gelen tsunaminin ardından 10 yıl geçti. 26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki depremin Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » 10. yılında tsunami

10. yılında tsunami

10. yılında tsunami

Okyanusta oluşan deprem nedeniyle meydana gelen tsunaminin ardından 10 yıl geçti.

26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu tsunami felaketinin üzerinden 10 yıl geçti. Endonezya kıyılarında oluşan tsunami, Tayland, Sri Lanka ve Hindistan gibi ülkeleri de etkiledi. 10 dakika süren depremin ardından toplamda 230 bin’den fazla kişi hayatını kaybetti. 1.7 milyon kişinin evsiz kaldığı, maddi hasarın 10 milyarı bulduğu felaket için dünya çapında başlayan yardım kampanyalarıyla 14 milyar ABD doları toplandı ve tüm dünya yardım için adeta seferber oldu.

Endonezya kayıplarını anıyor

Anma törenleri 170 bin kişinin hayatını kaybettiği Endonezya’da başladı. Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, törende yaptığı konuşmada, felaketin ardından olağanüstü bir dayanışma ve cömertliğe tanık olduğunu söyledi. Endonezyalılar, kentte tsunami sonrası ayakta kalan ender binalardan olan Büyük Cami’de toplanarak kaybettiklerini andı. Sri Lanka ve Tayland’da da törenler düzenlendi.

Haber: Dilara Ayalan

Kaynak: Reuters

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top